Comisarul Dacian Cioloş în Mongolia

Comisarul Dacian Ciolos in Mongolia BComisarul european pentru agricultură şi dezvoltare rurală, Dacian Cioloş, a efectuat, zilele trecute, o vizită în Mongolia pentru a discuta posibilitatea cooperări în domeniul agriculturii durabile, securităţii alimentare şi dezvoltării rurale între Uniunea Europeană şi autorităţile naţionale mongole.
Potrivit comisarului, UE doreşte consolidarea relaţiilor bilaterale în domeniul agriculturii pentru a găsi modalităţi pentru asigurarea securităţii alimentare concomitent cu conservarea resurselor naturale şi cu combaterea degradării solului. „De asemenea, suntem gata să împărtăşim experienţa noastră în ceea ce priveşte dezvoltarea zonelor rurale, protejând în acelaşi timp comunităţile, peisajele rurale şi stilul de viaţă tradiţional”, a afirmat comisarul Cioloş.
Pe pagina de FaceBook a comisarului Cioloş au fost postate o serie de imagini din timpul unei vizite făcute la o familie tradiţională de mongoli, unul dintre detaliile care atrag atenţia fiind panoul foto-voltaic şi antena parabolică prezente în stepă (ultima imagine).
Începând de luni, comisarul european Dacian Cioloş va începe o vizită oficială în China unde, potrivit agendei postate pe pagina Comisiei Europene, va avea întâlniri cu vice-premierul Wang Yang, cu ministrul Agriculturii, Han Changfu, cu ministrul Zhi Shuping, şef al Administraţiei Generale chinez a controlului calităţii, inspecţie şi carantinei, cu ministrul Zhang Mao, şeful Administraţiei de Stat pentru Industrie şi Comerţ şi cu Li Jiayang, preşedintele Academiei Chineze de Ştiinţe Agricole.
Text apărut şi pe JURNALUL.ROComisarul Dacian Ciolos in Mongolia CComisarul Dacian Ciolos in Mongolia A

Despre Dan Tomozei

gazetar din România
Acest articol a fost publicat în Asia, Europa - Asia, Români în China, România, România - R. Moldova. Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Comisarul Dacian Cioloş în Mongolia

  1. INA STANA REBIGAN spune:

    CE EMOTIONANT …CRED CA MAI BINE TRAIESC EI IN CORTURI DECAT TARANII NOSTRII LA SATE SI CEI DE LA BLOC …SI MERGEM NOI S ALE DAM LECTII IAR FURTUNILE DE DOUA ZILE ABATUTE ASUPRA ROMAIEI SI INUNDATIILE DIN FIECARE AN NE DOVEDESC CA NU AVEM GRIJA DE PADURILE NOASTRE CARE SE DEFRISEAZA IN MOD NECONTROLAT SI SALBATIC IAR AGRICULTURA SE FACE DUPA URECHE AMANTURILE AGRICOLE INCETUL CU INCETUL NU VOR MAI FI PRODUCTIVE DUPA MODUL DE EXPLOATARE FARA NICI UN PLAN …ROMANII VOR DUCE INTRODUCEREA APEI CURENTE IN CORTURILE DIN MONGOLIA ? SI VOR AVEA BAI SI WC IN CORT? CA NOI INCA NU AVEM ASA CEV IN SATELE DIN ROMANIA CRED CA S-AU CHELTUIT BANII FARA NICI UN ROST …INAINTE DE 1989 ROMANIA AVEA RELATII ECONOMIC CU MONGOLIA SE ADUCEA PIEI MARI PE CARE ROMANIA LE PRELUCRA SI APOI LE VINDEA PE PIATA …ACUM NU MAI AVEM NICI INDUSTRIA DE PIELARIE ..ESTE DISTRUSA ..NICI DE COLECTARE A LANII ..SI ASA S-A DISTRUS SI PRODUCATORII DE ANIMALE CARE VINDEAU LANA , PIEILE ..SI CARNEA …LAPTELE SI BRANZA ..ETC …NU MAI AVEM NICI SERICICULTURA O ACTIVITATE TRANSMISA INCA DIN VECHI NEGURI PENTRU CA SE STIE CA UNUL DIN DRUMURILE MATASII A TRECUT SI PE AICI BUNICA AVEA IN FIECARE AN O CAMERA IN CARE CRESTEA VIERMII DE MATASE PENTRU NECESITILE CASEI …IAR SCOLILE LA FEL DIFERITE INSTITUTII ACUM NIMIC SI CAND TE GANDESTI CA PENTRU CRESTEREA LOR DOAR ESTE NECASAR UN LOC CURAT CATEVA CRENGI UNDE SE VOR URCA CA SA-SI TEASA GOGOASA SI IN TIMPUL CRESTERII DOAR FRUNZE DE DUD STERSE BINE DE PRAF ….SI PUTIN TIMP LIBER ..CE PACAT …AM PIERDUT TOATE TRADITIILE SI PE DEASUPRA MERGEM SA DAM LA ALTII LECTII ….SI MERG SA DAU DIN EXPERIENTA MEA SATENILO DIN SATUL MEU NATAL SI UNDE AM TERENUL SI UNII SE UITA CA BOII LA POARTA NOUA ..DAR FEMEILE SUNT MAI RECEPTIVE …PENTRU CA ACUM IN ROMANIA FEMEILE DUC GREUL ACESTEI TARI SLEITE DE ATAT STORS DE HOTI …
    DOMNULE COMISAR VA RUGAM SA VENITI IN SATUL MEU NATAL SA LE DATI LECTII CUM SA-SI IMAGINEZE SATENII CA AU APA LA BUCATARIE , LA BAIE CA AU SISTEME DE IRIGATII SI SA LE SPUNETI SA NU MAI TAIE COPACII DE PE AMRGINILE DRUMURILOR SI SA ;E SPUNETI CA N U ESTE FRUMOS CA RIMARUL COMUNEI DE CARE APARTIN STANETI A DAT IN CONCESIUNE LA UN STRAIN PASUNEA SATULUI IAR EI PASC ANIMALELE PRIN RECOLTELE SI VIILE SI PE UNDE APUCA PE LA CEILALTI VECINI AI SATULUI CAND EI NU SUNT PRIN PREAJAMA ..VA RUGAM AVEN NEVOIE DE EXPERIENTELE PE CARE LE AVETI DVS ..IN CEPETI CU NOI ….CAND NEB APIUCAM DE TREABA ? PESTE DOUA ORE ? CE BINE ATAT VA TREBUIE CA SA AJUNGETI LA NOI VA INVITAM IN CASELE RUINA ALE NOSTRE NU CA DE MONGOLI IN CORT …DAR GASIM NOI CU CE SA VA OSPATAM …PREGATIM O MAMLIGUTA PAINE CALDA COZONACI CARE NU SE VOR RIDICA MULT PENTRU CA FAINA ESTE DIN GRAU TRANSGENIC IAR MALAIUL DIN PORUMB SCHIMBAT GENETIC …SE MAI GASESTE CATE O GAINA CARE A SCPAT DE MANA TIGANILOR CARE VIN NOAPTE SA FURE TOT CE GASESC PRIN SATUL NOSTRU ULTIMA OARA S-A FURAT VACA VECINEI NOASTRE ASA CA BRANZA SA O ADUCETO DSV DIN MONGOLIA CA ACOLO SUNT MULTE ANIMALE CARE DAU LAPTE ….SA NU VA LUATI MOBILUL CU DVS PENTRU CA AICI NU AVEM RETEA SI NU AVEM ALT TIP DE COMUNICARE NICI PRIN BUCIUM SAU TOBE SAU ALTE SISTEME MAI VECHI …LUATI-VA IN PICOARE NISTE TENIS FABRICATI IN CHINA PENTRU CA AICI AVEM PRAF CA ULILE NOASTRE NU MAI SUNT ASFALTATE SI PIETRUITE DIN TIMPUL RAPOSATULUI ….APA AVEM SLAVA DOMNULUI O SCOATEM DE LA 40 M DE PROFUNDITATEA VA LASAM ONOAREA DE A O SCOATE DVS….CA AICI SUNTEM BATRINI SI NU MAIA VEM FORTA …DE 22 DE ANI AVEM CIMITIR NOU S-A UMPLUT MAI REPEEDE DECAT CEL VECHI DE 200 DE ANI DE CAND DATEAZA SATUL NOSTRU ASA CA VA ASTEPTAM SA VENITI CAT MAI REPEDE PENTRU CA DACA MAI INTARZIATI NE VOM DUCE SI NOI IN CIMITIRUL NOU …DSI VETI GASI UN SAT DESERTIC ….VA DAM UN SFAT RESTITUITI BANII PE CARE IA-TI CHELTUIT DIN BUGETUL NOSTRU PENTRU CA NOI ASTEPTAM SA AJUNGA AICI UN TRACTOR DOUA CA SA PUTEM ARA TERENURILE NOASTRE AGRICOLE CU ELE NU CU BIETII CAI BATRINI DE 20 DE ANI SI BIETII MAGARI PE CALE DE DISPARITIE …MAINE POIMANE NE VETI GASI PE NOI INSINE INJUGATI LA PLUG CA SA ARAM TERENURILE NOASTRE AGRICOLE CA LA JUG SUNTEM DEMULT PENTRU UE SI FMI SI NATO

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.