Eurodeputatul PSD Victor Boştinaru, Prim-vicepreşedintele Delegaţiei Parlamentului European pentru relaţiile cu Republica Populară Chineză, a salutat semnarea acordurilor şi a memorandumurilor între România şi China, precum şi organizarea la Bucureşti a Forumului economic şi comercial China-Europa Centrală şi de Est. În opinia eurodeputatului român, forumul reprezintă un real succes pentru România şi va plasa ţara noastră pe harta principalelor investiţii chineze: „Semnarea la Bucureşti a unor acorduri şi memorandumuri de cooperare economică între România şi China, de o valoare impresionantă chiar şi pentru cei care sunt familiarizaţi cu eforturile de negociere, vine să confirme contribuţia decisivă pe care Guvernul Victor Ponta a adus-o la dinamizarea acestei relaţii. De asemenea, evenimentele de la Bucureşti afirmă pragmatismul cu care cele două guverne privesc această relaţie tradiţională foarte bună pe plan politic, dar lipsită până acum de o dimensiune economică relevantă. Cei care au astăzi îndoieli cu privire la materializarea efectivă a acordurilor în domenii atât de diferite şi cu valori atât de mari, fie nu au înţeles semnificaţia istorică a vizitei delegaţiei şi a acestui forum, fie nu acceptă că un guvern român responsabil şi ataşat intereselor naţionale şi Euro-Atlantice, poate să aibă o asemenea contribuţie şi să vină cu o asemenea abordare strategică în relaţia România – China. Această realizare a Guvernului Victor Ponta confirmă faptul că, un de zile nu este prea puţin pentru repune România pe harta politico-diplomatică a lumii şi pentru a da un impuls decisiv relaţiilor cu partenerii noştri strategici.”
Forumul economic găzduit de România în aceste zile este fără precedent, cu participarea celei mai mari delegaţii oficiale chineze aflate într-o vizită în Europa Centrala şi de Est. Printre participanţii la acest forum se numără 1500 oameni de afaceri şi 15 şefi de guvern din această zonă a Europei.
„Ca Prim-vicepreşedinte al Delegaţiei Parlamentului European pentru relaţiile cu Republica Populară Chineză, ca social-democrat şi ca un român care a contribuit la acest efort de echipă, nu pot decât să salut şi să aplaud rezultatele celor două evenimente, vizita oficială a Premierul chinez Li Keqiang şi organizarea de către Guvernul României a Forumului economic şi comercial China-Europa Centrală şi de Est” a adăugat eurodeputatul Victor Boştinaru.
De asemenea, în perioada 28 noiembrie – 1 decembrie, va avea loc vizita în România a Delegaţiei Grupului Parlamentar China-Europa din Adunarea Naţională Populară Chineză, condusă de Wang Xiaochu, Preşedintele Grupului.
„La iniţiativa mea, Delegaţia Grupului Parlamentar China-Europa din Adunarea Naţională Populară Chineză, care a avut întâlniri marţi, 26 noiembrie, cu Delegaţia Parlamentului European, va efectua o vizită în România pentru a purta discuţii cu reprezentanţii Parlamentului României şi cu membrii Guvernului României, referitoare la cooperarea Uniunea Europeana – China şi China – România. Este într-adevăr o săptămână a cooperării strategice la Bucureşti”, a conchis Victor Boştinaru.
Biroul de Presa PSD
-
-
CELE MAI CITITE 24h
- Efectul Georgescu
- China, Rusia și Iran cer oprirea sancțiunilor unilaterale în dosarul nuclear iranian
- Filozoful revoluțiilor din fotoliu, Claudiu Târziu, se inspiră din Becali
- Domnului H.D. Hartmann, cu litere de AUR, dacă nu este ... prea Tîrziu!
- Pentru alegerile prezidențiale, Ciolacu impune cenzura prin ”MINISTERUL ADEVĂRULUI”!
Apelul Academiei Române pentru IDENTITATE, SUVERANITATE ŞI UNITATE NAŢIONALĂ!
Semnatarii acestui Apel, îngrijoraţi de evoluţiile interne şi internaţionale din ultimele decenii, caracterizate printr-o continuă şi alarmantă încercare de erodare a identităţii, suveranităţii şi unităţii naţionale a României, cu multe acţiuni plasate sub semnul globalismului nivelator sau al unei exagerate „corectitudini politice”, dar şi cu multe acţiuni îndreptate direct împotriva Statului şi Poporului Român (...)
Textul integral AICISă nu vă mai fie ruşine că sunteţi români !
Celor care încă nu aţi uitat că sunteţi români, urmaşii unei civilizaţii şi ai unui neam de oameni mândri, ridicaţi-vă şi schimbaţi soarta României de azi! Îmbrăcaţi din nou cămaşa mândriei de a fi români. Ajutaţi-i pe toţi cei care au uitat cine sunt, pe toţi cei care nu au ştiut niciodată, pe toţi cei care au învăţat strâmb despre neamul şi ţara lor, că a fi român este o mândrie şi o datorie de onoare în faţa celor care au trăit şi murit pentru demnitatea şi liniştea acestui popor mereu încercat! (...) Textul integral AICI
-
COMANDĂ CARTEA AICI
_________________________ -
COMANDĂ CARTEA AICI
_________________________ -
STATUI DE DACI AICI
______________________ -
Articole recente
- China, Rusia și Iran cer oprirea sancțiunilor unilaterale în dosarul nuclear iranian
- Filozoful revoluțiilor din fotoliu, Claudiu Târziu, se inspiră din Becali
- Efectul Georgescu
- Dr. Doina Lemny, la Beijing: Ambiguitatea, misterul și arta în opera lui Constantin Brâncuși
- Dr. Ștefan Lemny, în China: Dimitrie Cantemir este primul reprezentant român în patrimoniul cultural al umanității
- România nu mai este democrație, dar aste o știm de 20 de ani
- DIPLOMAȚIA CHINEI ÎN 2025: Taiwan este nenegociabil, tragedia din Ucraina putea fi evitată, Rusia este partenerul stabil, SUA nu pot suprima și coopera simultan cu China, UE poate fi un partener de încredere
- Pentru alegerile prezidențiale, Ciolacu impune cenzura prin ”MINISTERUL ADEVĂRULUI”!
Categorii
- ABC – Minutul de chineză (9)
- Africa (23)
- ALEGERI 2014 (34)
- ALEGERI 2016 (12)
- ALEGERI 2019 (39)
- ALEGERI 2020 (38)
- ALEGERI 2024 (43)
- ALEGERI 2025 (16)
- Analize – Comentarii (2.661)
- ANRPC 2016 (5)
- ANRPC 2018 (7)
- ANRPC 2019 (1)
- ANRPC 2020 (7)
- ANRPC 2021 (7)
- ANRPC 2022 (4)
- ANRPC 2023 (13)
- ANRPC 2024 (9)
- ANRPC 2025 (2)
- APEC (11)
- ASEAN (44)
- Asia (472)
- Asia – Pacific (95)
- BREXIT (8)
- BRICS (55)
- Cărţile mele (58)
- China (2.921)
- CHINA-ECE (43)
- CHINA-ECE, Belgrad 2014 (3)
- CHINA-ECE, București 2013 (7)
- CHINA-ECE, Budapesta 2017 (1)
- CHINA-ECE, Riga 2016 (5)
- CHINA-ECE, Sofia 2018 (5)
- CHINA-ECE, Suzhou 2015 (4)
- CNPCC 19/2017 (8)
- Comemorare 1945-2015 (11)
- Confucius (48)
- Congresul 20 PCC (18)
- CORONAVIRUS 2020 (409)
- DAVOS (11)
- De departe … România (1.651)
- Descoperind China (262)
- Din arhive (1.285)
- Din presa chineză (1.851)
- Din presa moldovenească (90)
- Din presa românească (974)
- Dincolo de Marele Zid (13)
- Drumul Mătăsii (39)
- Eminescu în China (39)
- EU Centrală şi de Est (666)
- Europa (844)
- Europa – Asia (687)
- Fâșia Gaza (33)
- Fotografii de poveste (80)
- G20 Hangzhou (7)
- HUANGSHAN (8)
- Înţelege China (1.512)
- Interviuri (118)
- JO Beijing 2022 (14)
- Mari sinologi români (42)
- Multilateralism … în doi (692)
- OCS (28)
- Poemele mele (15)
- Problema Taiwan (216)
- Război în Gaza (23)
- Război în Ucraina (316)
- Referendum 2018 (5)
- Republica Moldova (322)
- Români în China (624)
- România (2.196)
- România – China (1.066)
- România – R. Moldova (133)
- ROMANIA-CHINA 70 (51)
- ROMANIA-CHINA 75 (45)
- Rusia (568)
- Șapte zile la Shaanxi (8)
- Sărbători chinezești (46)
- Stația Spațială a Chinei (31)
- Uniunea Economică Eurasiatică (13)
- Uniunea Europeană (679)
- Ursul Panda (18)
- Veşti din China (2.780)
- Video (49)
- ZBORUL MH370 (22)
-
Textul integral AICI
Ora acasă
Ora la Beijing
Arhive
Meta