Banca Naţională a României a revizuit proiecţia de inflaţie pe 2011 de la 5,1 la 4,6%, transmite agenţia oficială de presă chineză Xinhua, citând o declaraţie a guvernatorului Mugur Isărescu.
Banca centrală a modificat, de asemenea, prognoza de inflaţie pentru anul 2012 la 3,5 faţă de 3,6%. “Datele privind inflaţia încep să arate mai bine şi sperăm îmbunătăţirea substanţială cel puţin pe timpul verii”, a spus Isărescu la prezentarea raportului trimestrial asupra inflaţiei. Acesta a menţionat că în lunile mai şi iunie a existat o “extrem de puternic” corecţie a preţurilor volatile şi a deficitului persistent al cererii fapt care a contribuit la o inflaţie mai redusă.
În luna mai BNR a ridicat prognoza de inflaţie pentru acest an, de la 3,6 la 5,1%, iar prognoza pentru 2012 de la 3,2 la 3,6%. Potrivit predicţiilor BNR, rata inflaţiei ar scădea la 5% sau chiar mai jos, în luna septembrie şi se va menţine constantă până la sfârşitul anului.
Sursa: XINHUA