Ziua femeii marcată la Ambasada Chinei din Bucureşti

La reuniunea organizată la 6 martie de Ambasada Chinei în România cu ocazia Zilei Internaţionale a Femeii şi a Mărţişorului, au fost invitate, reprezentante din toate mediile profesionale şi care sunt implicate în parteneriate şi relaţii de prietenie cu China, transmite Radio China Internaţional.
Ambasadorul chinez, doamna Huo Yuzhen a făcut o prezentare a vieţii femeilor din China zilelor noastre, arătând că prietenia cu femeile din Romania, din diferite cercuri sociale, a jucat un rol important în impulsionarea relaţiilor dintre cele două popoare.
Ministrul român al Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale, Claudia Boghicevici şi secretarul de stat în Ministerului român de Externe, Luminiţa Teodora Odobescu, au creionat în discursuri, noua imagine a femeii moderne, implicată în toate domeniile vieţii sociale. Au mai menţionat că vor milita ca prietenia dintre partenerele chineze şi române să contribuie la consolidarea prieteniei tradiţionale dintre cele două state. (…).
Textul integral AICI

Despre Dan Tomozei

gazetar din România
Acest articol a fost publicat în Din presa chineză, Veşti din China. Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.